Korony
PEŁNOCERAMICZNE
Są to korony zwykle na podbudowie z tlenku cyrkonu – ZirkonZahn itp.
Tlenek cyrkonu zwany potocznie białym złotem jest pełną alternatywa dla koron i mostów na metalu, ze względu na wysoką przenikalność światła i wytrzymałość na zginanie.
Uzupełnienia wykonane na podbudowach z tego materiału zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów, są biozgodne i nie powodują żadnych objawów alergicznych.
Innowacyjność tego typu uzupełnień wynika z zastosowania wspomagania komputerowego przy ich projektowaniu i wykonaniu (CAD/CAM) oraz zastosowanego materiału, którym jest tlenek cyrkonu.
Z połączenia tych dwóch czynników wynika szereg zalet koron pełnoceramicznych – ZirkonZah.

Jak w każdym uzupełnieniu pełnoceramicznym jest doskonała.
Brak metalu sprawia, że światło w koronach ceramicznych odbija się w sposób naturalny, jak w naturalnych zębach.
Daje to możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa i naturalnych refleksów świetlnych.
Ząb z koroną na tlenku cyrkonu jest nie do odróżnienia od naturalnej korony zęba.
Gwarantują ja komputery, zarówno na etapie projektowania koron (CAD-computer aided design) jak ich późniejszego wykonania (CAM-computer aided manufacturing).
Technologie CAD/CAM są stosowane w wielu dziedzinach życia system LAVA, ZIRKONZAHN itp. jest przykładem ich perfekcyjnego zastosowania w stomatologii.
Model protetyczny jest skanowany przy użyciu bezdotykowego skanera optycznego, podłączonego do komputera z oprogramowaniem do projektowania podbudowy z tlenku cyrkonu, która jest wycinana z bloczku z dokładnością do kilkunastu mikronów.
Tlenek cyrkonu jest bardzo twardy i wykazuje dużą odporność na ścieranie.
Zapewnia to koronom wysoką wytrzymałość, dlatego nadaje się do odbudowy nie tylko zębów przednich, ale również bocznych.
Korony pełnoceramiczne nie drażnią tkanek i nie powodują uczuleń.
Tlenek cyrkonu jest dobrze tolerowany przez organizm, dlatego też znajduje zastosowanie również w endoprotezach stawów biodrowych.
Kiedy warto zdecydować się na korony pełnoceramiczne?
- W odcinku przednim na pewno, ze względu na niepowtarzalną estetykę, ale również w odcinkach bocznych, dla wymagających pacjentów, choć dobrze sprawdzają się tu również korony porcelanowe na podbudowie metalowej.
- Ważna jest oszczędność struktur zęba, odbudowanie tkanek utraconych, a pozostawieniu zdrowych i zastosowaniu uzupełnień bez podbudowy metalowej.
- Leczenie protetyczne musi być przeprowadzone z rozwagą i dotyczyć całego układu stomatognatycznego (zęby, kości, mięśnie), a nie tylko pojedyńczego zęba. Odbudowa utraconych zębów oprócz poprawy estetyki przywraca prawidłową funkcję żucia pokarmów, wymowę oraz funkcje stawów skroniowo-żuchwowych.
- Braki zębowe należy uzupełniać jak najwcześniej, gdyż długotrwały brak zębów przeciwstawnych powoduje wędrówkę zębów w kierunku luki, zęby mogą się przechylać, obracać, wysuwać, co uniemożliwia lub utrudnia prawidłową odbudowę protetyczną. Brak nawet jednego zęba doprowadza do zaburzeń zgryzu, zaniku kości, rozchwiania zębów.
tel:784088806