ul. Sienkiewicza 2/10
15-092 Białystok
tel.: 85/746 30 23
tel. kom.: 784 08 88 06
WELCOME

nasz gabinet

więcej »
NOWOŚĆ!!! - SYLC
NAJNOWSZA TECHNOLOGIA W ZABIEGACH PIASKOWANIA
więcej »
PREVDENT
WYBIELANIE ZĘBÓW OO 7 DO 8 ODCIENI
więcej »
Zdrowe zęby Piękny uśmiech Zadbaj o zęby dziecka Piękny uśmiech 2

Odbudowa protetyczna

WŁADY I NAKŁADY KORONOWE (INLAY, ONLAY)


Odbudowa protetyczna typu :INAY, ONLAY, OVERLAY,ENDOKORONA.

Tego typu odbudowy sa alternatywą dla wypełnień  tradycyjnych oraz koron i wkładów. Dzięki nim żeby nie sa tak bardzo szlifowane, a tym samym zostaje maksymalnie dużo tkanek własnych zęba. Nakłady stosuje się do odbudowy zębów lub do wypełniania ubytków.

INLAY/ONLAY maga być wykonywane z :

  • porcelany
  • złota
  • kompozytu.

Umożliwiają one precyzyjne odtworzenie powierzchni żującej zęba, idealne odtworzenie punktów stycznych, przez co umożliwiają pełne włączenie zęba w proces żucia pokarmów i sprzyjają zachowaniu prawidłowej higieny.

Wkłady i nakłady cementuje się w ubytku specjalnymi materiałami jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii sił adhezji, czyli przyklejaniu nakładu do zęba.


gotowa odbudowa typu onlay
po przed

W Dental Park staramy się, aby leczenie protetyczne nie było większą utratą tkanek niż w momencie zgłoszenia się Pacjenta do gabinetu.

 Po leczeniu kanałowym zębów bocznych, gdy utrata tkanek jest zbyt duża i odbudowa kompozytem byłaby niemożliwa najlepszym sposobem jest odbudowa protetyczna nakładem porcelanowym, który prawidłowo odbudowuje guzki zęba i zabezpiecza przed złamaniem pozostałych tkanek zęba.

przed po
estetyczna korekta kształtu zęba
Leczenie warunkowe, przygotowanie gleboko zniszczonego zeba do ekstruzji ortodontycznej i pozniejszej ewentualnej rekonstrukcji za pomocą korony porcelanowej
Endokorona


ENDOKORONA

Przy rozleglej utracie tkanek twardych zęba, żeby jak najbardziej oszczędzić pozostałe tkanki zęba wykonać można endokoronę adhezyjnie cementowaną, która doskonale spełnia swoje funkcje.

Co to są wkłady/nakłady koronowe (inlay'e/onaly’e)?

Wkład lub nakład koronowy, zwany popularnie onlay’em lub inlay’em (w zależności od rozległości odbudowy) to sztuczny fragment zęba wytwarzany w laboratorium i "wklejany" w miejsce brakujących tkanek. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne wypełnienia wykonywane bezpośrednio w gabinecie.

Czym onlay różni się od korony protetycznej?

Jest bardziej oszczędny. Kiedy wykonujemy koronę cały ząb musi być oszlifowany. W przypadku wkładów/nakładów koronowych zakres szlifowania jest znacznie mniejszy, co pozwala na zaoszczędzenie większej części zęba niż w przypadku tradycyjnych, całościowych rekonstrukcji protetycznych. Zastosowanie wkładów koronowych znacząco ograniczyło wskazania do stosowania koron, szczególnie w odcinku bocznym.

Dlaczego onlay jest lepszy od "plomby"?

Tradycyjna "plomba" wykonywana bezpośrednio w gabinecie nie może równać się z laboratoryjnie wykonanym ONLAY'EM pod względem trwałości i szczelności. Wkłady koronowe wykonuje się zazwyczaj z porcelany lub kompozytów, które poddane obróbce laboratoryjnej cechują się lepszymi parametrami wytrzymałościowymi od tych stosowanych w gabinecie. Prawidłowo zacementowany ONLAY dłużej zachowuje też szczelność brzeżną. Wypełnienia bezpośrednie podczas utwardzania lampą zmieniają nieznacznie swoją objętość, co może prowadzić do powstawania naprężeń pomiędzy plombą a ścianą zęba. Nie ma to wielkiego znaczenia w przypadku niezbyt rozległych ubytków, jednak w większych może prowadzić do utraty połączenia między plombą a zębem.

Kiedy najlepiej zdecydować się na onlay?

ONLAY'E są szczególnie polecane, jako finalna rekonstrukcja zębów po leczeniu kanałowym. Zwykle zęby te są bardziej zniszczone, pozbawione fragmentów ścian i bardziej narażone na złamanie.

Czy onlay wygląda estetycznie?

Często efekt jest lepszy niż w przypadku tradycyjnego wypełnienia. ONLAY można wytwarzać w różnych kolorach i kombinacjach kolorów, a także dodawać różnego rodzaju cechy charakterystyczne takie jak przebarwienia bruzd czy różnice przezierności. Efekty te uzyskuje się na drodze malowania lub nakładania warstw kompozytu lub porcelany o różnym zabarwieniu czy transparencji. W niektórych przypadkach nie jest możliwe całkowite zamaskowanie linii przejścia onlay ząb (np. zęby bardzo mocno przebarwione). Jeżeli tak się dzieje to granicę między zębem a nakładem "umieszcza" się poza widocznymi obszarami jamy ustnej lub łączy się onlay z pokryciem całej widocznej powierzchni "przedniej".

Czy ONLAY stosuje się tylko w zębach bocznych?

ONLAY w zębach przednich mogą znaleźć zastosowanie tylko w niektórych przypadkach takich jak zamykanie dostępu po zakończonym leczeniu kanałowym i zwykle mogą być zastąpione zwykłą plombą. W przypadku zębów przednich stosuje się inne rozwiązania protetyczne takie jak licówki czy korony.

Jak przebiega wizyta?

Ząb powinien być odpowiednio przygotowany. Najczęściej polega to na pokryciu wewnętrznej części zęba kompozytem lub założeniu wkładu (w przypadku zębów martwych). Następnie wykonywana jest nieznaczna preparacja wiertłem i wycisk, który pozwala na wykonanie w laboratorium modelu uzębienia, na którym technik "buduje" utracony fragment zęba. Na kolejnej wizycie ONLAY jest "wklejany" do ubytku.

 

 

Znany lekarz
Monika Łozowska - ZnanyLekarz.pl