ul. Sienkiewicza 2/10
15-092 Białystok
tel.: 85/746 30 23
tel. kom.: 784 08 88 06
WELCOME

nasz gabinet

więcej »
NOWOŚĆ!!! - SYLC
NAJNOWSZA TECHNOLOGIA W ZABIEGACH PIASKOWANIA
więcej »
PREVDENT
WYBIELANIE ZĘBÓW OO 7 DO 8 ODCIENI
więcej »
Zdrowe zęby Piękny uśmiech Zadbaj o zęby dziecka Piękny uśmiech 2

Mosty

 MOSTY-STALE UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE


   Mosty to rozwiązanie protetyczne, które uzupełnia brak od 1 do kilkunastu zębów. Składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych oraz przęsła wypełniającego braki zębowe, zawieszonego nad dziąsłem (wyrostkiem zębodołowym). Cementowane są długoczasowo i niewyjmowane. Mosty mogą być na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne, czy z włókien szklanych. Zęby filarowe musza być odpowiednio rozmieszczone i osadzone w kości, by utrzymać dodatkowe obciążenie zębów dowieszonych nad dziąsłem. Most jest bardzo dobrym i kosmetycznym rozwiązaniem, wiąże się jednak ze szlifowaniem zębów. Lepiej jest jednak wykonać most niż latami nie uzupełniać braków zębowych i doprowadzić do zaburzeń zgryzu, zaniku kości, wędrówek zębów.

 Braki zębowe trzeba uzupełniać jak najwcześniej, gdyż długotrwały brak zębów przciwstawnych doprowadza do wędrówki zębów w kierunku luki, ich wydłużanie się i przechylanie, co bardzo utrudnia lub uniemożliwia odbudowę protetyczną.

 Pamietaj!!!!

Brak nawet jednego zęba powoduje.: 

  • rotacje, przemieszczenia i wysuwanie się zębów
  • nieprawidłowe nawyki żucia pokarmów, co może powodować rozchwianie zebow przciażonych
  • choroby dziąseł i próchnice, przez zaleganie pokarmu w miejscach po brakujących zębach.
  • zanik kości, co nadaje twarzy starczy wygląd
  • utratę atrakcyjnego uśmiechu
wymiana 15 letniego mostu

    Są to odbudowy protetyczne pełnoceramiczne, bez podbudowy metalowej, mosty typu-inlay/onlay. Inlay/korona itp. Leczenie nie może być gorsze od choroby, więc zanim zdecydujemy się na szlifowanie zębów pod tradycyjne korony zawsze należy rozważyć wykonanie pracy opartej na adhezji. Zależy to od wyjściowych warunków w jamie ustnej, od stanu zgryzu pacjenta.

most adhezyjny ceramiczny

   Prace takie powinny służyć pacjentowi przez dekadę, nie ma prac protetycznych na całe życie, trzeba robić częste przeglądy, to tak jak z samochodem też nie jest na całe życie. Przy prawidłowej higienie i sumienności utrzymanie takich prac wydłuża się.

 

MOSTY NA WŁÓKNACH SZKLANYCH


Mosty te są nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych mostów i implantów

 Włókna szklane można zastosować do wzmocnienia tkanek zębów przy rozległych uszkodzeniach, po leczeniu endodontycznym, szynowania zębów rozchwianych po urazach lub w chorobach przyzębia. Można je tez zastosować bezpośrednio po usunięciu zęba jak mosty tymczasowe. Cechuje je wyjątkowa estetyka (są białe lub przezroczyste, trwałość i odporność na uszkodzenia, możliwość zastosowania w rożnych przypadkach klinicznych).

most adhezyjny kompozytowy

   most adhezjny na włóknie szklanym

 
Aby uniknąć szlifowania sąsiednich zębów pod tradycyjne korony można wykonać most na włóknie szklanym, który wymaga niewielkiej preparacji i którego koszt jest znacznie niższy niż alternatywne rozwiązania.

 

MOSTY PORCELANOWEPorcelanowe na podbudowie:
  • metalowej (stal stomatologiczna) - dają dobrą wytrzymałość i efekt kosmetyczny przy rozsądnej cenie,
  • metalowej (złoto) - nie alergizuje i działa bakteriostatycznie,
  • cyrkonowej - idealny efekt estetyczny, przy zachowaniu wytrzymałości bez metalu.

Łuk twarzowy -"Artex."
Urządzenie pomocne przy rekonstrukcjach uzębienia w celu dokładnego dopasowania uzupełnienia protetycznego(korony, mosty ,licówki, onley'e).Pozwala na precyzyjne przeniesienie sytuacji z jamy ustnej pacjenta ,do laboratorium  , gdzie  technik montuje modele pacjenta w artykulatorze, tworząc wirtualna jamę ustną .

korony i mosty na tlenku cyrkonu(bez implantów)
          

mosty na tlenku cyrkonu na implantach

             
most porcelanowy
           

  most okrężny porcelanowy  i proteza szkieletowa na zatrzaskach
 
 
 
     

 

Znany lekarz
Monika Łozowska - ZnanyLekarz.pl