ul. Sienkiewicza 2/10
15-092 Białystok
tel.: 85/746 30 23
tel. kom.: 784 08 88 06
WELCOME

nasz gabinet

więcej »
NOWOŚĆ!!! - SYLC
NAJNOWSZA TECHNOLOGIA W ZABIEGACH PIASKOWANIA
więcej »
PREVDENT
WYBIELANIE ZĘBÓW OO 7 DO 8 ODCIENI
więcej »
Zdrowe zęby Piękny uśmiech Zadbaj o zęby dziecka Piękny uśmiech 2

Korony

KORONY PEŁNOCERAMICZNE(bez metalu)


   Są to korony zwykle na podbudowie z tlenku  cyrkonu - Lava,  ZirkonZahn itp. Tlenek cyrkonu zwany potocznie białym złotem jest pełną alternatywa dla koron i mostów na metalu, ze względu na wysoką przenikalność światła i wytrzymałość na zginanie. Uzupełnienia wykonane na podbudowach z tego materiału zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów, są biozgodne i nie powodują żadnych objawów alergicznych.

Innowacyjność tego typu uzupełnień wynika z zastosowania wspomagania komputerowego przy ich projektowaniu i wykonaniu (CAD/CAM) oraz zastosowanego materiału, którym jest tlenek cyrkonu.

  Z polaczenia tych dwóch czynników wynika szereg zalet koron pełnoceramicznych Lava, ZirkonZahn:

  • estetyka,
  • precyzja,
  • wytrzymałość 
  • bezpieczeństwo

 

 

  korony na tlenku cyrkonu na implantach
      
  korony ceramiczne na implantach oraz licówka ceramiczna
 
  korony na tlenku cyrkonu
 
 

ESTETYKA

Jak w każdym uzupełnieniu pełnoceramicznym jest doskonała. Brak metalu sprawia, że światło w  koronach LAVA odbija się w sposób naturalny, jak w naturalnych zębach. Daje to możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa i naturalnych refleksów świetlnych. Ząb z koron LAVA jest nie do odróżnienia  od naturalnej korony zęba.

PRECYZJA

Gwarantują ja komputery, zarówno na etapie projektowania koron (CAD-computer aided design) jak ich późniejszego wykonania (CAM-computer aided manufakturing). Technologie CAD/CAM są stosowane w wielu dziedzinach życia system LAVA, ZIRKONZAHN  itp. jest przykładem ich perfekcyjnego zastosowania w stomatologii.

Model protetyczny jest skanowany przy użyciu bezdotykowego skanera optycznego, podłączonego do komputera z oprogramowaniem do projektowania podbudowy z tlenku cyrkonu, która jest wycinana z bloczku z dokładnością do kilkunastu  mikronów.

WYTRZYMAŁOŚĆ

Tlenek cyrkonu jest bardzo twardy i wykazuje duża odporność na ścieranie. Zapewnia to koronom wysoką wytrzymałość, dlatego nadaje się do odbudowy nie tylko zebow przednich, ale również bocznych.

BEZPIECZEŃSTWO

Korony pełnoceramiczne nie drażnią tkanek i nie powodują uczuleń. Tlenek cyrkonu jest dobrze tolerowany przez organizm, dlatego tez znajduje zastosowanie również w endoprotezach stawów biodrowych. 

Kiedy warto zdecydować się na korony pełnoceramiczne?

  • W odcinku przednim  na pewno, ze względu na niepowtarzalna estetykę, ale również  w odcinkach bocznych dla wymagających pacjentów, choć dobrze sprawdzają się tu również korony porcelanowe na podbudowie stalowej.
  • Ważna jest oszczędność struktur zęba, odbudowanie  tkanek utraconych, a pozostawieniu zdrowych i zastosowaniu uzupełnień bez  podbudowy metalowej.
  • Leczenie protetyczne  musi być przeprowadzone z rozwaga i dotyczyć całego układu stomatognatycznego (zęby, kości, mięśnie), a nie tylko pojedynczego zęba. Odbudowa  utraconych zębów oprócz poprawy estetyki przywraca prawidłową funkcje żucia pokarmów, wymowę oraz funkcje stawów skroniowo-żuchwowych.
  • Braki zębowe należy uzupełniać jak najwcześniej, gdyż długotrwały brak zębów przeciwstawnych powoduje wędrówkę zębów w kierunku luki, żeby mogą się przechylać, obracać, wysuwać, co uniemożliwia lub utrudnia prawidłowa odbudowę protetyczna. Brak nawet jednego zęba doprowadza do zaburzeń zgryzu, zaniku kości, rozchwiania zębów.

 

KORONY PORCELANOWE NA PODBUDOWIE METALOWEJ (stal, złoto)


Korona porcelanowa na metalu z brzegiem estetycznym. Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna lub złoto i na tak przygotowana podbudowę napala się porcelanę. Metal pod spodem jest niewidoczny. Zwykle stosuje się je w odcinku bocznym.

 

KORONA PORCELANOWA NA ZŁOCIE

 Podbudowa korony jest wykonana ze złota, na które następnie napala się porcelanę. Złoto w ustach jest całkowicie niewidoczne, gdyż zakrywa je porcelana tego typu korony są zalecane szczególnie w przypadku poddziąsłowego zniszczenia i złamania gdyż ma właściwości przeciwpróchnicze.

KORONA METALOWA LANA

 Czasami ze względów ekonomicznych na zęby boczne ( w miejscach mniej widocznych) wykonuje się również korony metalowe lane, często są one frezowane i stanowią dobra podporę np. dla protezy szkieletowej. Przypomina ona czapeczkę nakładaną na ząb.Jej zdaniem jest wzmocnić ząb w sytuacji, gdy ubytek zęba jest tak znaczny, że nie możliwe jest uzupełnienie go zwykłym wypełnieniem. W takiej sytuacji korona pozwala odtworzyć prawidłowy kształt i kolor zęba.
Znany lekarz
Monika Łozowska - ZnanyLekarz.pl