ul. Sienkiewicza 2/10
15-092 Białystok
tel.: 85/746 30 23
tel. kom.: 784 08 88 06
WELCOME

nasz gabinet

więcej »
NOWOŚĆ!!! - SYLC
NAJNOWSZA TECHNOLOGIA W ZABIEGACH PIASKOWANIA
więcej »
PREVDENT
WYBIELANIE ZĘBÓW OO 7 DO 8 ODCIENI
więcej »
Zdrowe zęby Piękny uśmiech Zadbaj o zęby dziecka Piękny uśmiech 2

Korony i wkłady korzeniowe

KORONY I WKLADY KORONOWO-KORZENIOWE 


 KORONY

 Korona  to uzupełnienie protetyczne, odtwarzające zniszczony ząb, cementowane długoczasowo. Wykonanie jej jest możliwe gdy pacjent posiada własny dobry korzeń zęba.

Korony mogą być:

  • lane metalowe,

  • licowane porcelaną

 

podbudowa tytanowa

korona licowana porcelaną

  •  całoceramiczne

  Korony porcelanowe wykonywane są:

  • na stali, złocie (zawartością platyny) 
  • korony pełnoceramiczne (bez podbudowy metalowej).

Porcelana jest materiałem najlepiej akceptowanym przez tkanki otaczające ,nie przbarwia się –utrzumuje stałość koloru,zaleganie płytki bakteryjnej jest na niej mniejsze niż na własnym zebie. Sa to krony bardzo kosmetyczne, gdyż kolor i strukturę powierzchni  można dobrac idealnie, odtwarzając kolorystykę zęba własnego tzn plamki, przejasnienia.

Korona to uzupełnienie protetyczne, odtwarzające zniszczony ząb, cementowane długoczasowo. Wykonanie jej jest możliwe gdy pacjent posiada własny dobry korzeń zęba.

 WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE


 Wkłady koronowo-korzeniowe zaliczane są do konstrukcji osadzanych na stałe w jamie ustnej pacjenta. Są one stosowane po to, aby wzmocnić strukturę korzenia i filaru protetycznego przed wykorzystaniem go w dalszym etapie leczenia.

Wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w zębach leczonych endodontycznie i wyłącznie w zębach, które nie wykazują dużego stopnia rozchwiania, nie są złamane wzdłuż długiej osi korzenia, są poprawnie przeleczone endodontycznie i nie mają zmian okołowierzcholkowych w kości.

Wkłady koronowo korzeniowe najczęściej wykonywane są ze stopów metali powszechnie stosowanych w protetyce. To zwykle stopy chromoniklowe, stopy złota i tytanu. Obecnie nie stosuje się już wkładów srebrnych. Nowością technologiczną są natomiast wkłady wykonane z tlenku cyrkonu, które mają kolor biały lub kremowy.

wkłady koronowo-korzeniowe

 kompozytowe lane tytanowe

Wkłady koronowo korzeniowe stosuje się:

  • w przypadku konieczności natychmiastowej rekonstrukcji korony złamanego zęba,
  • w przypadku konstrukcji tymczasowych gdzie zastosowanie wkładu jest niezbędne, a docelowo będzie wykonana inna konstrukcja oparta np. na wkładach indywidualnych,
  • w zębach, których rokowanie kliniczne nasuwa wątpliwości i wiadomo, że w niedalekim czasie zostaną one usunięte; wtedy w celu redukcji kosztów stosuje się właśnie wkłady standardowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne, w odróżnieniu od tych standardowych, są modelowane indywidualnie do kształtu pozostałości korzeniowej, uzębienia pacjenta i w zależności od rodzaju wykonywanej konstrukcji. Chodzi o to, aby uzyskać maksymalną wytrzymałość mechaniczną wykonanej konstrukcji i optymalizację kształtu związanego z dalszym leczeniem. Wkład taki składa się z części korzeniowej i części koronowej. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za wzmocnienie struktury korzenia, jednoznaczne osadzenie całego wkładu i poprawne przeniesienie siły żucia na tkankę korzenia i ozębną. Część koronowa jest docelowym filarem protetycznym, na którym osadza się na przykład koronę czy filar mostu.

 


 

Znany lekarz
Monika Łozowska - ZnanyLekarz.pl